172020Sep

Studii asupra conjunctivitei la copiii si adultii cu COVID19

Studii asupra conjunctivitei la copiii si  adultii cu COVID19

(Studies detail conjunctivitis in kids, adults with COVID-19)

Mary Van Beusekom,  JAMA Ophthalmology , August 27, 2020

Revista JAMA Ophthalmology a publicat în 27 august 2020 rezultatele a 2 studii asupra  cazurilor de conjunctivită la copiii şi adulţii internati cu COVID-19, în Wuhan, China. Studiul pe copii consideră că un sfert din copii au conjunctivită.  Din 216 copii cu COVID-19 spitalizați (perioada 26 ianuarie -18 martie), 49(23%) au avut secreție conjunctivală, congestie conjunctivală și prurit ocular.      La cei cu simptome sistemice de  coronavirus sau tuse semnele oculare au fost mai frecvente şi s-au ameliorat cu picături oftalmice sau fără tratament. Cele mai frecvente semne oculare au fost: secreţia conjunctivală 55%, pruritul ocular 39%, congestia conjunctivală 10%. La 9 dintre copii, primul simptom raportat a fost legat de ochii. Vârsta medie a pacienților cu manifestări oculare a fost de 4,1 ani, comparativ cu vârsta mediană generală de 7,3 ani. Dintre copiii cu semne oculare, 27 (55%) copii au avut secretie conjunctivală abundentă, mucoasă albicioasă (18%), apoasă (14%), purulentă galben-verzui (22%) și congestie conjunctivală (10%).       Alte simptome: prurit ocular 39%, dureri oculare 8%, hiperlacrimare 4%, edem palpebral 8%. Pruritul şi secreţia conjunctivală s-au întâlnit la toate vârstele, hiperlacrimarea la vârsta 1- 5 ani, edemul palpebral la vârsta de 10 și 16 ani. Doi din cei 49 de pacienți (4%) aveau anterior conjunctivită alergică.       Tratamentul simptomelor oculare a inclus supraveghere fără tratament la 47% din cazuri şi colir antibacterien, antiviral, antialergic la restul. Durata mediană a simptomelor oculare a fost de 7 zile.      Din 49 de pacienți cu semne oculare, 41 (84%) au avut contact cu un membru al familiei cu COVID-19, iar 6 (12%) au fost expuși unui membru al familiei cu suspiciune de infecție. Din APP ale copiilor reţinem: rinoree (12%), urticarie (3%), boli respiratorii (3%), boli cardiovasculare (2%), intervenții chirurgicale (1%), boala endocrină (1%). La prezentare, cele mai frecvente semne au fost febra (38%) și tusea (37%), apoi diaree (5%), astenie (5%), rinoree (3%), obsrucţie nazală (3%), secreție conjunctivală (2%).       93 din 216 de copii (43%) nu au prezentat simptome. Dintre cei 93 asimptomatici, 13 (14%) au avut simptome oculare, în timp ce 80 (86%) nu. Din totalul copiilor 101 (47%) aveau boli ușoare, iar 115 (53%) forme moderate. Durata mediană a spitalizării a fost de 11 zile, toți pacienții au fost externaţi. Conjunctivita la copiii cu COVID-19 prezintă de obicei foarte ușoare, copiii recuperează repede, tulburările nu se asociază cu  complicații pe termen lung. Majoritatea simptomelor oculare se recuperează spontan fără niciun tratament. La copii, autorii chinezi recomandă doar observarea atentă a manifestărilor oculare legate de COVID-19.      Al doilea studiu descrie doi adulți cu COVID-19 și conjunctivită internaţi într-un spital mobil pentru pacienții cu coronavirus. Primul este un bărbat de 29 de ani cu congestie conjunctivală la ochiul drept aparută în ziua internării. S-au administrat picături oftalmice antivirale și a fost izolat . Al doilea pacient este o femeie de 51 de ani, cu congestie conjunctivală, lacrimare și secreții apoase la ochiul stâng instalate la 10 zile după internare. ARN COVID-19 a fost detectat în lacrimile pacientei, s-au administrat picături oftalmice antivirale și a fost transferată UTI. Autorii chinezi au remarcat la un caz raportat anterior, un bărbat de 30 de ani cu COVID-19 care a dezvoltat conjunctivită la ambii ochi la 13 zile de la apariția simptomelor sistemice, ca prelevarea de  tampoane din ochi și faringe la pacienții suspecti de COVID-19 ar putea detecta infecțiile oculare mai devreme. Cercetătorii consideră că având în vedere că numărul persoanelor infectate cu SARS-CoV-2 continuă să crească, un număr mare de cazuri ușoare pot fi tratate în spitale mobile.       Testarea probelor din secreţiile oculare poate scădea lipsa resurselor medicale, reduce căile de transmitere în comunitate, iar oftalmologul poate juca un rol în screeningul ocular şi tratamentul bolilor oculare, ca parte a luptei în timpul pandemiei.