[rev_slider cerc]

Brosura ERINHA

Workshop 31 Mar 2016

Titlul proiectului: EUROPEAN RESEARCH INFRASTRUCTURE ON HIGHLY PATHOGENIC AGENTS- ERINHA 2- 689622/ 2016-2018

Valoare totală (lei): 146.531 lei

Finanţare externă: Comisia Europeana (100%)

Coordonator pentru Partener 10– Spitalul Clinic de Boli Infectioase si Tropicale “Dr V Babes” Bucuresti:

Conferentiar Dr Simin Aysel Florescu

Personal implicat în proiect: 4 persoane

Data de începere şi încheiere a proiectului:    Ian 2016- Dec 2018

Numele celorlalţi parteneri:

INSERM Franta (Coordonator)

Robert Koch Institut, Germany

Instituto Nacional de Saude Dr. Ricardo Jorge, Spania

Public Health England (Executive Agency for Department of Health), UK

Friedrich Loeffler Institut Bundesforschungsinstitut Fuer Tiergesundheit, Germany

Folkhalsomyndigheten, Suedia

Hellenic Pasteur Institute, Grecia

INSERM – Transfert SA, France

Prins Leopold Instituut Voor Tropische Geneeskunde, Belgia

Istituto Nazionale Malattie Infettive L.Spallanzani, Italia

Instituto De Salud Carlos III, Portugalia

Orszagos Epidemiologiai Központ, Ungaria

Medizinische Universitat Graz, Austria/ Bernhard-Nocht-Institut Fur Tropenmedizin, Germania

Philipps-Universitat Marburg, Germania

Descriere sumară a proiectului:

Proiect european de parteneriat intre laboratoarele BSL3 si BSL4 (BSL= Best Security Level) din Europa, care a avut scopul de a crea o retea integrata de laboratoare pentru raspuns rapid in caz de epidemie/ pandemia cu agenti infectiosi inalt patogeni, inalt contagiosi. S-a creat o retea de colaborare pe care sa se puna bazele unui raspuns eficient si rapid, coordonat unitar la nivel european si in conditii de siguranta máxima. Coordonatorul INSERM Franta si cei 10 partneri si-au adus contributia pentru designul si functionarea unei astfel de structuri europene. Reteaua in curs de constituire si-a probat eficienta si a avut un raspuns prompt in timpul epidemiei Ebola (2017- 2018).

Tipul de servicii oferite de catre spital ca partener:   Consultanta de specialitate privind managementul pacientilor si produselor biologice provenite de la pacientii infectati cu agenti inalt patogeni/ contagiosi din teritoriul aservit serviciilor medicale spitalului « Dr V Babes »